Blog

Ceny mieszkań i domów w Warszawie w 2022 roku

Specjaliście prognozują, że choć popyt na mieszkania w roku 2022 spadnie, ich ceny będą rosnąć ze względu na małą podaż nowych lokali. Wśród najdroższych lokalizacji w kraju znajduje się Warszawa. Jak wyglądają ceny mieszkań i domów w tej okolicy i które dzielnice miasta stołecznego są najdroższe?

Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych

Rosnąca w szalonym tempie inflacja i próby jej regulowania wiążą się ze wzrostem stóp procentowych kredytów. To sprawia, że popyt na mieszkania i domy w Warszawie nieco zmalał, jednak nie na tyle, by podaż go przewyższyła.

Na rynku pierwotnym pojawia się mniej mieszkań i domów niż jest chętnych, by je zakupić, a to sprawia, że ceny rosną. Nie bez znaczenia pozostają również kwestie takie jak bardzo wysokie ceny materiałów budowlanych czy rozmaite utrudnienia organizacyjne związane z pandemią.

Ceny mieszkań i domów w Warszawie w 2022 roku

W chwili obecnej ceny lokali mieszkalnych w Warszawie rosną i nie zapowiada się, by trend ten miał odwrócić się w najbliższych tygodniach czy miesiącach. Obecnie za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie trzeba zapłacić około 11,5 tysiąca złotych, co oznacza wzrost średniej ceny o niemalże 0.5% w stosunku do stycznia 2022. Dla porównania, w analogicznym okresie rok temu (tj. w lutym 2021) – cena za metr kwadratowy mieszkania była nieco ponad tysiąc złotych niższa.

Przeczytaj, jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny: https://finansowi.pl/najtanszy-kredyt-hipoteczny/

Ceny mieszkań cyklicznie idą w górę w skali każdego miesiąca. To sprawia, że osób chcących wziąć kredyt hipoteczny jest coraz mniej, a umocnieniu ulega rynek najmu: wielu potencjalnych kredytobiorców ostatecznie decyduje się na wynajęcie lokalu w związku z rosnącym oprocentowaniem kredytów.

Najdroższe dzielnice Warszawy

Warszawa to miasto na prawach powiatu, które podzielone jest na osiemnaście dzielnic. Choć uśrednione ceny za metr kwadratowy wahają się w okolicach 11,5 tysiąca – niektóre dzielnice charakteryzują się niższymi cenami, a inne – wyższymi.

Wśród najtańszych dzielnic Warszawy z pewnością wskazać można Rembertów (gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić około 8 tysięcy złotych), Białołękę (tutaj ceny za metr kwadratowy sięgają około 9 tysięcy złotych) i Wawer, gdzie ceny wahają się w okolicach 9,3 tysiąca złotych. Jeśli zaś chodzi o najdroższe dzielnice w Warszawie, zdecydowanym zwycięzcą jest tutaj Śródmieście. Za metr kwadratowy mieszkania trzeba tu zapłacić nawet 16 tysięcy złotych. Na drugim miejscu w tym rankingu plasuje się Żoliborz, gdzie ceny sięgają około 13,3 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Niewiele tańsze są lokale mieszkalne na Wilanowie – tam cena za metr kwadratowy wynosi około 13,1 tysięcy złotych.

Ceny mieszkań i domów w Warszawie w 2022 roku będą prawdopodobnie wykazywać tendencję wzrostową. To oznacza, że każdy, kto chce zakupić lokal mieszkalny w tej okolicy, powinien podjąć decyzję jak najszybciej.