Blog

Formalności przy przeprowadzce

Przeprowadzka nie wiąże się wyłącznie z koniecznością spakowania swoich rzeczy i przetransportowania ich do nowego domu, czy mieszkania. Do załatwienia jest sporo formalności, bez których niemożliwa staje się zmiana miejsca zamieszkania. Konieczne jest wymeldowanie i zameldowanie, powiadomienie urzędów i banków, wypowiedzenie umów, zmienienie dokumentów, podanie nowych danych. Jak widać, jest tego sporo, więc należy w pierwszej kolejności zapoznać się z wymaganiami, aby nie narazić się na niepotrzebne problemy w niedalekiej przyszłości. Jako że do załatwienia jest wiele formalności, warto zacząć od zrobienia listy zadań do wykonania, aby o niczym nie zapomnieć.

Wymeldowanie i zameldowanie

Decydując się na zmianę miejsca zamieszkania, trzeba się wymeldować z dotychczasowego adresu zamieszkania. Można to zrobić poprzez złożenie wniosku w formie pisemnej, który dostępny jest w gminie. Przy jego składaniu trzeba okazać się dokumentem potwierdzającym tożsamość. Wygodniej i szybciej będzie załatwić to przez Internet, czyli wypełniając i wysyłając dokument drogą elektroniczną. Wymeldowanie wiąże się z zameldowaniem, podaniem adresu nowego miejsca zamieszkania. Trzeba okazać tytuł prawny do nowego lokalu, w przypadku dziecka wymaga się także skróconego odpisu aktu urodzenia. Kwestie dotyczące zameldowania również można załatwić osobiście w gminie lub przez Internet. Kolejnym zadaniem do wykonania na liście jest zmienienie dokumentów w postaci dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego.

O czym jeszcze należy pamiętać przy zmianie miejsca zamieszkania?

Przy zmianie miejsca zamieszkania koniecznie staje się wypowiedzenie dotychczasowych umów z dostawcami mediów. W przeciwnym razie rachunki będą nadal przychodzić na stary adres. Problem z rachunkami za media można szybko rozwiązać, wystarczy przepisać liczniki na nazwisko nowego właściciela mieszkania. O zmianie miejsca zamieszkania trzeba powiadomić urząd skarbowy i to w terminie do siedmiu dni. Konieczne jest również wypełnienie formularzu NIP-3, jeśli zmienia się urząd skarbowy. Kolejną kwestią jest powiadomienie banków i ubezpieczycieli oraz innych firm, z usług których się korzysta. Osoby samodzielnie opłacające podatek od nieruchomości, są zobligowane do powiadomienia o zmianie adresu zamieszkania urzędu miasta lub gminy. Dotyczy to jednak wyłącznie nieruchomości prywatnych, których jest się właścicielem. Niezbędne staje się również opłacanie podatku od nieruchomości, jeśli kupiło się dom lub mieszkanie. Wymaga to również wypełnienia formularza IN-1.